Будь-яке зварювальне обладнання має показник тривалості включення. Скорочено він позначається «ПВ». Ця величина завжди відображається у відсотках. Отримують її, поділивши допустимий час функціонування приладу під навантаженням на тривалість охолодження.

Показник ПВ залежить від температури навколишнього повітря. Наприклад, якщо інвертор із 10 хвилин роботи перебуває під навантаженням шість, а чотири – не діє, його ПВ буде дорівнювати 60%.

Багато виробників зварювальної техніки показують ПВ, враховуючи робочий діапазон п’ять хвилин. У зв’язку з цим порівняти показники у різних моделей апаратів доволі складно. Причиною цього є облік робочих діапазонів, який ведеться, виходячи з різних розрахункових періодів.

Не менш важливою величиною, що характеризує роботу зварювальної техніки, є показник ПН, який розшифровується як час навантаження. При цьому під навантаженням мається на увазі стан приладу із замкнутими полюсами.

 Чому потрібно знати величину ПВ

 Цей параметр цікавить покупців зварювальних апаратів з двох причин:

  • Він показує оптимальний робочий режим пристрою. Якщо температура повітря +25-30 градусів або вище, а ПВ обладнання – лише 20%, то у вас є менше двох хвилин на зварювання при найбільшому струмі. Потім майстру доведеться припинити роботу і почекати вісім хвилин, поки пристрій охолоне. Не треба пояснювати, що у такому разі робота може затягнутися надовго.
  • ПВ дає можливість порівняти пристрої зі схожими величинами максимального струму. Модифікації з великим ПВ мають кращі параметри охолодження та надійні внутрішні частини.

Але такі принципи можна застосувати тільки до техніки перевірених виробників, для яких має значення популярність та надійність власного бренду.

 Чому нехтують цим показником

 Сьогодні ПВ – це не лише технічна характеристика, а й вдалий маркетинговий хід. Деякі виробники зварювальної техніки не зовсім коректно відображають цей показник на своїх пристроях. Інколи на апаратах можна побачити напис, який стосується тривалості включення, що дорівнює 80, 90 або 100%. Як таке може бути? У цьому немає нічого дивного. Вказавши на своєму приладі ПВ, що дорівнює 100%, виробник, як правило, нічого не повідомляє про температуру, за якої робилося вимірювання.

На сучасному ринку також є пристрої з характеристикою струму 160А, на яких зазначено ПВ, що дорівнює, наприклад, 100%. Але мало хто читає непомітний напис поруч: «при 100А». Чи можна це вважати дезінформацією для користувача? Принаймні ПВ – це показник, який прийнято пов’язувати з величиною максимального струму.

Деякі несумлінні виробники ще й завищують цю цифру, сподіваючись на те, що покупець обладнання ніколи не виявить неправди. Адже він не з’ясовуватиме ПВ за допомогою баластного реостата. 

Таким чином, є кілька причин ігнорувати величину ПВ у разі придбання зварювального апарату:

  • Показник ПВ розрахований виключно на максимальний струм, проте зварювання на граничних амперах виконується не завжди.
  • Необхідні перерви під час зварювання, треба обов’язково звертати увагу на якість шва та зачищати його. Зупинки апарату для цього буде цілком достатньо для його охолодження.
  • Некоректні дані виробників. Якщо в посібнику з експлуатації виробу немає вказівок про те, як саме виконувався замір ПВ, цей показник може бути завищений.

 Цикли ПВ

Користувачі зварювальної техніки часто запитують, який цикл ПВ кращий. Відповісти на таке запитання складно, тому що все залежить від конкретних випадків. Дізнатися інформацію про ПВ ви завжди можете, прочитавши відповідну табличку на пристрої. Як правило, вона розміщується з тильного боку апарату зварювання.

Слід відзначити, що в більшості зварювальні агрегати обладнані термодатчиками, які виявляють перегрів та своєчасно відмикають пристрій. Повторне ввімкнення апарату допустиме лише після його охолодження.